Groves star of the show

Groves star of the show

SPENBOROUGH and District Athletic Club’s promising youngster Natalie Groves stole the show at the club’s annual awards presentation evening last weekend.

A packed Cleckheaton  Sports Club rose to applaud the record breaking 12-year-old as she collected three trophies to cap a season’s work which has marked her out as a possible star of the future.

Natalie finished the year ranked number one in the UK at the 80, 150 and 200m disciplines.

In the latter of those events Groves set an impressive time of 26.14, which puts her 17th in the all-time list and above the likes of reigning British Senior Champion and current UK 100m and 200m record-holder Dina Asha-Smith.

She also claimed the number two spot in the rankings at 100m, while gaining further recognition for annexing Northern and County Championships and a West Yorkshire League record at 150m.

Meanwhile fast rising multi-eventers Glenn Aspindle and Charlotte Bell were rewarded for impressive performances during a challenging season.

Eighteen-year-old Aspindle improved his performances at no fewer than 10 different events, while Bell, two years younger, had to negotiate an increase in equipment weight in most of her throw events, but still managed to claim a Yorkshire Championship bronze medal in the 3kg hammer while representing Kirklees at the European Kids Games in Brno, Czech Republic.

Road and cross-country runner Joe Sagar scooped five trophies after a season which included victories in the Bradford 10k and Yorkshire 10-mile race in York.

Connor Bell, James Bell, Charlotte Pickard, Joanne Burden and Jackie Carter also received a brace of trophies each as the night unfolded and athletes with ages ranging from 10 to 56 claimed silverware, with Carter completing the night by being awarded the Presidents Cup for her considerable contributions outside the athletics arena.

Spenborough stalwart Amanda Pearson was also given a huge reception as she gained life membership for her long and wide-ranging services to the club.

Full list of awards: 

Track and Field - Senior Men: Darren Thomas, Junior Men: Glenn Aspindle, Under-17 Men: Mason Smith, Under-15 Boys: Connor Bell, Under-13 Boys:  Oliver Busfield, Under-11 Boys: James Bell, Senior Women: Fiona Thomas, Junior Women: Rosa McKie, Under-17 Women: Charlotte Bell, Under-15 Girls: Charlotte Pickard, Under-13 Girls: Natalie Groves, Under-11 Girls: Mollie Firth, Earnshaw Trophy (multi-events male): Glenn Aspindle, Sherwood Trophy (multi-events female): Charlotte Bell, Most improved male (track): Alex Rowell, Most improved Female (track): Natalie Groves. Most improved male (field): Connor Bell, Most improved females (field): Charlotte Bell and Chalotte Pickard.

Cross Country - Dransfield Trophy: Joe Sagar, Julian Trophy: Jenni Muston, Best Performance: Joe Sagar, Under-11 Boys: James Bell, Under-11 girls: Isobel Tohr, Under-13 Boys: Harry Brackenridge, Under-15 Boys: Daniel Kershaw, Under-15 Girls: Mollie Waring, Junior/Senior men: Joe Sagar, Junior/Senior Women: Jackie Carter,

Road - Most improved (male): Joe Sagar, Most improved (female): Joanne Burden, Most promising (male): Lee Dolman and Grant Cooper, Most promising (female): Chloe McAliski, Spen 20 Champion: Martin Hall,

Presidents Cup: Jackie Carter, Allat Memorail Trophy (most outstanding athlete of the year): Natalie Groves, Special Awards: Glenn Aspindle, Natalie Groves, Jake Darb, Life Membership Award: Amanda Pearson.

Share this post